БЪЛГАРСКИ

„Адаптиране и подобряване на Европейският модел на подкрепена заетост, за да се даде възможност за достъпен пазар на труда за бежанци и имигранти“

 

  • Проект в мярка “Малки партньорства”
  • Сектор “Професионално образование и обучение”
  • Продължителност: 14 месеца (01/03/2023г. – 30/04/2024г.)
  • Финансиран по програма Еразъм+ от Европейския съюз

Европейската комисия и ОИСР през 2021 г., определят бежанците са една от най-уязвимите групи мигранти на пазара на труда. Данните сочат, че сред икономически активните бежанци 1 от 5 е безработен и 1 от 8 е безработен повече от година или повече. Проучването отбелязва, че на бежанците са им необходими средно до 20 години, за да достигнат ниво на заетост, подобно на това на местното население. Сравнявайки бежанците с другите мигранти, техните различни нива на заетост могат да се обяснят с различното им образователно ниво. Като се има предвид това, нивото на образование на бежанците също варира между страните участници в проучването. Участието на пазара на труда е част от по-широк интеграционен процес, при който граждани на трети страни, законно пребиваващи в ЕС, имат достъп не само до заетост, но и до професионално образование и административни стоки и услуги. Въпреки, че засяга най-вече национално, както и регионално и местно ниво, тази тема придобива значение в политическия дневен ред на ЕС през последните години, тъй като политиците признават, че икономическото, социалното, културното и гражданското участие на мигрантите в европейските приемащи общества е от съществено значение за преодоляване на предизвикателствата и извличане на полза от възможностите на миграцията.

Голяма част от бежанците и имигрантите не получават достатъчна подкрепа за пазара на труда в България и моделът на подкрепена заетост е допълващо действие в подкрепа на тяхното трудово включване. Но такава практика съществува в Португалия и бихме искали да я внедрим и в България. Голямото предлагане на трудови ресурси и ниското търсене намаляват възможностите на бежанците и имигрантите да намерят работа на свободния пазар и ограничават шансовете за успешни програми и проекти за подкрепа. Съществуващите доставчици на кариерна подкрепа не са в състояние да се справят с комплексните нужди на бежанците, тъй като нямат адекватни знания, умения и компетенции, за да им помогнат, нито писмени методически насоки. Все още има грешно общо разбиране, че бежанците нямат нужда от работа. Дори в някои случаи инициативите за заетост се реализират в защитени работилници и социални предприятия. С този проект предоставихме допълнителни знания и концепции на консултанти в областта на заетостта за адаптиране на условията, предпочитанията и предизвикателствата на работодателите.

По своите цели и планирани резултати от проекта, нашият проект идва като иновативен подход и решение в същото време за справяне с трудовото изключване на бежанците и имигрантите чрез създаване на достъпен и подкрепящ път на пазара на труда чрез прилагане на методите за кариерно ориентиране като част от 5-етапния процес на модела на подкрепена заетост (надграден и с шести етап), като имаме предвид, че някои от държавите-членки имат значителен (и положителен) опит с концепцията за подкрепена заетост – с трансфер на ноу-хау от Португалия в България. Тази иновация бе внедрена от нашия партньор Consultis като член на EUSE.

ОСНОВНИ ЦЕЛИ:

  • Да се адаптира и подобри Европейският модел на подкрепена заетост, за да се създаде адаптивен път за включване на пазара на труда на бежанци и имигранти от Украйна.
  • Да се разработят подходящи насоки за кариерно консултиране в подкрепа на реализирането на процеса на тяхното включване на пазара на труда.
  • Да обучат най-малко 20 кариерни консултанти (по 10 от страна) и консултанти по подкрепена заетост въз основа на новите насоки.
  • Да се подобри предоставянето на възможности за допълнителна квалификация за доставчиците на ПОО и техните обучители..

ЦЕЛЕВИ ГРУПИ:

В дейностите по проекта ще включим следните целеви групи:

1. Доставчици на подкрепена заетост – кариерни консултанти, социални работници, специалисти по подкрепена заетост, които работят директно с бежанци и могат да приложат адаптирания процес на подкрепена заетост на пазара на труда.

2. Доставчици на ПОО/центрове за ПОО – отговорни органи за ПОО обучението на доставчици на подкрепена заетост. Тези организации могат да използват и двата резултата от проекта, за да повишат нивото на предлаганите от тях услуги за ПОО, както и да осигурят качеството на обученията, които предоставят.

3. Организации с нестопанска цел, работещи с бежанци – тези, които пряко организират обучение и подкрепящи дейности за включване на бежанците в пазара на труда и работят за равни възможности за заетост. В обучението в областта на Подкрепена заетост участват отговорните екипи на тези организации.

4. Работодатели – компании, които желаят да въведат подхода на подкрепена заетост в своята дейност и да се възползват безплатно от резултатите от проекта.

5. Правителствени органи – институции в Португалия и България, отговорни за промените в социалната политика и трудовото законодателство, като центрове по труда, Изпълнителна агенция по заетостта, Държавни агенции за бежанци и имигранти, Парламент, Министерски съвет, Министерство на труда и социалните въпроси, Министерство на образованието, науката и младежта, Национални акредитационни/сертификационни органи и др. в страните на участващите партньори. Използваме мрежата с тях, за да предлагаме промени в политиките.

РЕЗУЛТАТИ:

Настоящият наръчник съдържа подобрена и адаптирана версия на Европейския модел за подкрепена заетост като е специфицирана към консултирането и осигуряването на услуги по подрепена заетост и кариерно консултиране за бежанци и имигранти. В него ще намерите описание на петте етапа на осъществяване на услугата, както и новият шести етап, който я надгражда.

В това ръководство ще намерите насоки за кариерно консултиране за кариерни консултанти и специалисти по подкрепена заетост в подкрепа на реализирането на процеса на  включване на имигранти и бежанци на пазара на труда. В него ще намерите набор от тестове, работни листове и полезни ресурси, които могат да послужат като инструменти в ежедневната работа на кариерни консултанти, специалисти по подкрепена заетост, медиатори на пазара на труда и други професионалисти.

  • R3: Сайт на проекта
  • R4: Обучения в Португалия и България за кариерни консултанти и специалисти по подкрепена заетост

Информация за осъществените обучения може да бъде намерена в специално изготвен доклад (на Английски език).

За повече информация: projects@inclusionteam.org

 

Финансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската изпълнителна агенция за образование и култура (EACEA). За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито EACEA.